Avicularia versicolor
Avicularia versicolor (Walckenaer, 1837)
mf versicolor (Walckenaer, 1837)....................Guadeloupe, Martinique
Aranea hirtipes Fabricius, 1775 : 428 (Df, apparently considered a nomen dubium by Simon and later authors).
Mygale hirtipes C. L. Koch, 1836 a: 38 , f. 193 (f).
Mygale v. Walckenaer, 1837 : 211 (Dmf).
A. v. Simon, 1892 a: 171.
A. v. Charpentier, 1992b: no p. or f. numbers (mf).
A. v. Schmidt, 1993 d: 102 , f. 311 (f).
A. v. Peters, 2003 : 98 , f. 394 , 396 (mf).
A. v. Peters, 2005 : 13 , f. 9 (f).
Élõhely: Martinique,Guadeloupe
hőmérséklet és csapadék eloszlása havi bontásban
Leírás:
Az A.versicolor az egyik legszínesebb madárpók a fiatal állatok acélkék színûek:
A felnőt állatok carapax csillogó zöld az utótest piros/vörös a lábak zöldesek,piros/barna/lila színekbe irizáló szörzetel:
Van egy RF (red form) változata is. Ennek a teljes szörzete vörös színű:
E nem öröklödő szín variáns,hanem egy fajta "szín hiba" amely rendszeresen élőjön a fajnál. Minden kokonban van pár ilyen egyed. Ha RF nőstényt pároztatunk RF hímel,akkor is ugyan olyan arányba (kb 97%) lesznek sima egyedek a kokonban.
mérete:
testhosza 6-7cm a lábfesztávolsága 14-16cm
Tartása:
Az A.versicolor tartása nem egyszerû,elsõ póknak csak tapasztalt tenyésztõtõl vásároljuk aki megfelelõ tanácsokkal tud ellátni minket a faj tartásáról és ez esetben is nagyobb,minimum 3vedléses állatot vegyünk.
Mivel fán élõ madárpók a terrárium minimum mérete számára 20*20*30cm,nappal 26-28c éjjel 24c-ig süllyedhet a hõmérséklet,emellet 75-80%páratartalmat kell biztosítani számára,ami még szintén nagyon fontos a jó szellõzés.Ezek az állatok a természetben több 10méter magas fák lombkorona szintjén élnek,itt még az ilyen magas hõmérséklet és páratartalom mellet sincs fülledt/állott levegõ és ezt terráriumban sem viselik el. A fiatal pók 3-4 vedléses korukig nagy odafigyelést igényelnek és sajnos még ideáls tartás mellet is hajlamosak az elhullásra,az idõsebb állatokkal már nincs ilyen gond. Jó evõ,közepesen gyorsan növõ,igen gyors,de békés faj, ha már elkészítette a lakóhálóját nem szívesen hagya el ezért szökésre sem igazán hajlamos.Viszont az idõsebb állatok kijárnak hálóból vadászni és inni is,épp emiatt az 5vedlésnél nagyobb állatoknál mindig legyen bent itató edény amely inkább nagyobb átmérõjû mint mély legyen mivel így jobban elõsegíti a páratartalom megfelelõ szinten tartását. A lakóhálóba sem árt hetente egyszer-kétszer vizet csöppögtetni (sõt szinte ez is kötelezõ).
Én talajnak 3-4cm magas tõzeget használók, folyamatosan nedvesen tartva.A tõzeg elõnye,hogy nem penészedik annyira mint a virágföld vagy a kókuszrost.Amit itt még nagyon fontos megjegyezni, hogy semmilyen táplálék maradék ne maradjon a talajon mivel ilyen páratartalom és hõmérséklet mellett az szinte rögtön penészedni kezd.
Tápláléknak méretének megfelelõ nagyságú barna tücsök vagy sáska a legmegfelelõbb. Abban megoszlanak a vélemények,hogy hálóba vagy talajra engedjük a táplálékot. Én vegyesen szoktam mindkettõt,viszont ha egyszer-egyszer fekete tücsköt kényszerülõk adni nekik azt mindig a hálóba engedem be, mert ott rögtön elkapja és nincs az a veszély,hogy esetleg elbújik a terráriumban és kárt tesz vedléskor a pókban. Avicularia fajokat soha ne etessünk napos egérrel illetve én semmilyen "kukacot" sem javasolok! A terrárium berendezésénél mindig tartsuk szem elõtt,hogy fánlakó faj,ezért helyezzünk be neki mászófát és ha van rá lehetõség kereszt ágakat is mivel ezeket szívesen használja és ezekhez szõvi a lakóhálóját is,de magas páratartalom és hõmérséklet miatt a behelyezet fák könnyen penészesedhetnek,ezért javasolt a parafa illetve vasfa használata.
Ez a gyönyörû faj kicsit tapasztaltabb pókosoknak rengeteg örömet tud okozni.
Kapcsolódó témák:
versicolor fejlődés
Tudománytörténelmi helyszínen lesz az MPT!
-
A magyar pókászközösség évente rendezi meg a seregszemléjét immár a 17.
alkalommal, ezúttal egy tudománytörténelmi szempontból is jelentős
helyszínen, a V...
8 years ago